SPECJALISTYCZNA PRAKTYKA LEKARSKA

Dr Marek Bardadyn

 
ul. Gdańska 3/14
01-633 Warszawa
 
Zapisy telefoniczne od pon. do pt. 
w godz. 10-18 
 
 
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

ul. Gdańska 3/14  01-633 Warszawa
 
Zapisy telefoniczne od pon. do pt. 
w godz. 10-18 
 
Tel. +48 602 696 800 
 

SPECJALISTYCZNA PRAKTYKA LEKARSKA DR MAREK BARDADYN

SPECJALISTYCZNA PRAKTYKA LEKARSKA

DR MAREK BARDADYN

Szum w uszach - jakie mogą być jego przyczyny? Jak pozbyć się szumu w uszach?

 

Szum, piski i dzwonienie w uszach lub głowie może być objawem szeregu chorób ogólnoustrojowych i zmian miejscowych zlokalizowanych w uchu lub mózgu.

 

Jeśli szum występuje jednostronnie zwykle jest związany ze schorzeniem ucha - przebytym stanem zapalnym, uszkodzeniem nerwu przedsionkowo-ślimakowego, nowotworem, zatkaniem przewodu słuchowego przez woskowinę, uszkodzeniem struktur ucha podczas zabiegów higienicznych oraz przebytym urazem okolicy ucha lub głowy.

 

Szumy obustronne również mogą być wynikiem uszkodzenia narządu słuchu, zwłaszcza spowodowanego hałasem, działaniem związków chemicznych i szkodliwych rodzajów promieniowania, a także zmianami w kręgosłupie szyjnym. Częściej jednak są następstwem schorzeń ogólnoustrojowych - nadczynności tarczycy, nadciśnienia, miażdżycy oraz zmian spowodowanych lekami o działaniu ototoksycznym, do których zaliczają się zwłaszcza niektóre antybiotyki, popularne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, diuretyki i środki cytostatyczne.

 

Szum w uszach jest też typową oznaką starzenia organizmu prowadzącego do utraty elastyczności struktur ucha. Może pojawiać się nawet u młodych osób, jednak najczęściej występuje po 40 roku życia.

 

Częstą przyczyną szumu w uszach jest chroniczny stres i nerwica. Ta przyczyna występuje zarówno u dzieci, jaki i dorosłych, podobnie jak szumy spowodowane niedoborem niektórych witamin i biopierwiastków.

 

Jak pozbyć się szumu w uszach?

 

Leczenie szumu w uszach jest uzależnione od jego przyczyn, dlatego podstawowe znaczenie ma indywidualna diagnoza. Rozpoznanie, co konkretnie u danej osoby jest powodem słyszanych dźwięków?

Trafia do mnie bardzo wielu pacjentów z szumami w uszach, ponieważ wykonywane zwykle na wstępie konsultacje laryngologiczne i inne rutynowe badania często nie dają pełnej odpowiedzi na pytanie o podłoże dolegliwości.

Zwykle też nieleczone lub nie ustępujące pod wpływem stosowanych leków szumy nasilają się z czasem do tego stopnia, że trudno jest je ignorować lub przyzwyczaić się do ich obecności. Po prostu zbyt utrudniają codzienne funkcjonowanie.

 

Pomocna jest w takich sytuacjach kompleksowa, holistyczna ocena stanu zdrowia obejmująca funkcjonowanie różnych układów organizmu i wyniki wybranych badań laboratoryjnych.

 

Wielu cennych informacji może dostarczyć także badanie okulistyczne z oceną stanu dna oka i innych jego struktur. Pozwala wykryć związek szumu w uszach z nadciśnieniem, miażdżycą, cukrzycą, przyspieszonym procesem starzenia organizmu i innymi, rzadziej występującymi przyczynami.

Z kolei stopień rozszerzenia i reakcje źrenic na światło są ważnym elementem oceny stanu układu nerwowego. Świadczą o nasileniu reakcji na stres i zaawansowaniu nerwicy.

 

Również szumy towarzyszące depresji i niedoborom składników odżywczych można zdiagnozować podczas holistycznej oceny stanu zdrowia.

 

W rozwiązywaniu problemu, jak pozbyć się szumu w uszach, podstawową rolę odgrywają leki pochodzenia naturalnego. Najczęściej już na początku leczenia wyciszają one szumy, a następnie powodują ich ustępowanie. Skuteczność poszczególnych leków na szumy w uszach jest związana z tym, że działają na konkretną rozpoznaną przyczynę choroby, jak w przypadku szumów spowodowanych przebytymi urazami, stanami zapalnymi, zmianami krążeniowymi, stresem lub procesem starzenia.
 

Jak pozbyć się szumu w uszach?

20 lutego 2020
Jak pozbyć się szumu w uszach, szum w uszach, szumy uszne, piszczenie w uszach, dzwonienie w uszach
Jak pozbyć się szumu w uszach, szum w uszach, szumy uszne, piszczenie w uszach, dzwonienie w uszach
Jak pozbyć się szumu w uszach, szum w uszach, szumy uszne, piszczenie w uszach, dzwonienie w uszach

Copyright © 2019 Dr Bardadyn - Wszelkie prawa zastrzeżone